پرداخت موبایل
فیلم آموزش حسابداری
فیلم آموزش حسابداری
آموزش حسابداری
آموزش حسابداری
بخشنامه حسابرسی
آموزش حسابداری
 
 
 
 
 
 
در اینستاگرام همراه ما باشید
 
 
خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی
 
 
پروژه حسابداری
 
بخشنامه جدید موارد مشمول حسابرسی
 
خدمات مالی و حسابداری
 
 
 
 

مکان یابی با استفاده از مختصات جغرافیایی زمین

نویسنده: admin | تاریخ: 22 مهر 1395 | بازدیدها: 4978

0
 مختصات جغرافیایی
شاید برای شما هم پیش آمده که یک شرکت داروسازی قصد ایجاد کارخانه داروسازی دارد و مدیریت از شما به عنوان مدیرمالی و یا حسابدار درخواست کرده که تعیین کنید کدام نقط برای تاسیس کارخانه به لحاظ هزینه و سرعت دسترسی با صرفه و بهینه است. خوب در این مواقع باید دانش کافی در زمینه مکان یابی داشته باشید. یکی از تکنیک های مکان یابی، مکان یابی با استفاده از مختصات جغرافیایی زمین یا همان طول و عرض جغرافیایی زمین است. در زیر توضیحات مربوط به این مکان یابی شرح داده شده است.
 
فرض کنید این کارخانه داروسازی قصد ارسال دارو به چهار شهر را دارد که مختصات و مقدار ارسال محموله ها در جدول زیر مشخص شده است.

نام شهر

طول جغرافیایی(Xi)

عرض جغرافیایی(Yi)

وزن محموله دارو(کیولگرم)(Wi)

اردبیل

48.29

38.24

520

بوشهر

50.833

28.922

675

تکاب

47.10

36.40

495

کرج

51.007

38.8122

743

 
خوب حالا نوبت این است که ما با استفاده از فرمول طول و عرض جغرافیایی محل احداث کارخانه را با استفاده از اطلاعات جدول فوق محاسبه کنیم.
 
فرمول محاسبه طول جغرافیایی
فرمول محاسبه طول جغرافیایی
 
 فرمول محاسبه عرض جغرافیایی
فرمول محاسبه عرض جغرافیایی
 
خوب حالا کافیست مقادیر فوق در فرمول های بالا جایگزین کنیم.
 نتیجه طول جغرافیایی
 
در محاسبه همانطور که مشاهده می کنید ما طول جغرافیایی هر محل را در وزن محموله ارسالی به آن محل ضرب کردیم و سپس نتایج را با هم جمع کردیم و سپس نتیجه را بر مجموع وزن های محموله ها تقسیم کردیم که جواب 49.58314 به دست آمد و یعنی طول جغرافیایی محل مورد نظر باید 49.58314 باشد.
 
و محاسبه عرض جغرافیایی
نتیجه عرض جغرافیایی
در محاسبه بالا نیز همانند محاسبه قبل عرض های جغرافیایی را در وزن ها ضرب کردیم و پس از محاسبات بالا عدد 35.45525 به دست آمد که نشان دهنده عرض جغرافیایی محل مورد نظر می باشد.
 
خوب به همین سادگی طول و عرض جغرافیایی محل احداث کارخانه محاسبه شد و این مکان اگر در این نقطه احداث شود از لحاظ هزینه و دسترسی بهینه خواهد بود.
 
حالا ممکن است این سوال پیش اید که چگونه طول و عرض جغرافیایی شهرهای مورد نظر را به دست آوریم یا طول و عرض جغرافیایی به دست آمده کجا است؟ جواب این سوال ساده است. شما می توانید با مراجعه به سایت های مختلف مختصات مورد نظر خود را پیدا کنید از جمله این سایت ها که در تمام دنیا نیز معروف است سایت Google Earth می باشد که می توانید مختصات خود را پیدا نمایید.
 
 

موضوعات: آموزش حسابداری

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.